سجاده ها

دسته ها

.

آخرین ها

سابقه ها

قرار مکین

اول اینکه: تمام ادلّه ای که امام برای "لزوم تشکیل حکومت" اقامه می کند، بر "لزوم حفظ حکومت" هم دلالت می کند.

اگر بپرسی چرا حفظ نظام از اوجب واجبات است؟ می گویم به همان دلایلی که تشکیل انقلاب واجب بود. جدل نیست ها، برهان است. واقعا به همان دلایل. ببینی تایید می کنی.

دوم این که: شرط عقلی حفظ حکومت، "کارآمدی حکومت" است.

کار آمدی، "اضافه" به حقانیت حق نمی شود؛ که بتوانیم بگوییم یک چیزی حق هست، حالا می تواند کارآمد باشد یا نباشد. بلکه کارآمدی "یکی از اجزاء" حقانیت حق است. یا بهتر است بگوییم خود، یک بـُعد حقانیت است. حق لاجرم به درد می خورد و چیزی اگر کارآ نباشد حق نیست.1

سوم اینکه: کار آمدی حکومت، در دو مقام یعنی از دو طریق، اقامه می شود:

اول - در مقام اثبات و نظریه پردازی است؛ آنگاه که می گویی: اسلام می تواند حکومت را اداره کند، این هم الگو هایش، کتاب هایش، مقالاتش. بیا در کتابخانه مان ببین.

دوم - در مقام ثبوت و تحقق عینی است؛ آنگاه که می گویی: اسلام می تواند حکومت را اداره کند این هم تجربه اش، خاطره اش، مستند هایش. بیا در جامعه مان ببین.

مثلا درخصوص "امنیت"، سالها پیش یکی از اساتید، در مقام نظر، نشستند و برای دستگاه های ذیربط، سه هزار جلسه، درس "خارج فقه امنیت و اطلاعات" تدریس کردند. فلسفه امنیت، اخلاق امنیت و حقوق امنیت هم هرکدام کمابیش بحث و تدوین شد.

در مقام عمل هم دستگاه های ذیربط برخاستند و برای تحقق اش اقدام کردند. ساختارسازی کردند، بودجه ریزی و برنامه ریزی کردند.

نتیجه این شد که "کارآمدی نظام در تامین امنیت" اثبات شده است. می بینی تمام محیط و منطقه ناآرام و مشوش است الا ایران. تهدید را معمولا قبل از تحقق، خنثی می کنند. محموله را معمولا قبل از ارسال منهدم می کنند. با اینکه سابقه و شدت دشمنی با هیچ کدام از کشورهای ناآرام امروز، به اندازه دشمنی با انقلاب نیست2. البته طبیعتا کار هنوز باقی است، اما خیلی پیش رفته.

استمرار و بسط همین روند را تصور کن در "تعلیم و تربیت"، در "رسانه و ارتباطات"، در "اقتصاد و معیشت"، در "سیاست و حکومت"، و امثالهم.

چهارم اینکه: صاحبان ظرفیت هم که به دنبال استقرار خودشان در یک قرارگاه امن و مکین، برای "رشد" و "تکثیر" هستند، حکیمانه و البته شتابان، خودشان را به این کاروان می رسانند؛ بعضی که منتظر بوده اند حالا ملحق می شوند، بعضی دعوت نامه می گیرند، بعضی ها هستند اما می روند، بعضی خودشان را به نشنیدن می زنند. بعضی دو دل اند،...

 "صحرای بلا به وسعت همه ی تاریخ است...3"


1- پراگماتیست نیستم ها! متوجهی که؟
2- غیر از فلسطین که حکمت و حساب اش جداست.
3- سید شهیدان اهل قلم

درباره اینجا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic